

Замисляли ли сте се през първата година от живота на детето Ви, колко време сте прекарали плътно до него? Вероятно 365 х 24… И в това няма нищо необичайно.
Според психолозите…
До 1 година детето се нуждае от контакт с родителите си 24 часа в денонощието. След 1,5 година то вече не изпитва този силен страх от раздялата с най-близките и може в известна степен да „допусне” до себе си по-малко познат човек. Обикновено към 2-рата година „демонстрира” по-голяма независимост. Постепенно разбира, че на света има и други големи и добри хора, освен мама и тати, баба и дядо. Всъщност тази последователност на разширяване на кръга на общуване има огромно значение за благополучната адаптация на детето и към детската градина, и към училището, и към обществото като цяло. Така или иначе времето тече… и нещата се променят. Неусетно се изнизват дните и Вашето малко дете е вече на 3 години. Счита се, че именно това е възрастта, когато е добре детето да постъпи в детска градина. То вече е готово да започне да общува с външния свят още по-активно, да изгражда нови контакти с връстници и с възрастни, да изпробва нови модели на поведение. Разбира се, окончателното решение е Ваше, в зависимост от индивидуалните особености на детето и алтернативите, които имате. Но не забравяйте, че в крайна сметка детето има нужда от социална среда, в която ще формира редица важни качества и ще натрупа ценни знания. С Ваша помощ то ще се справи с новите изисквания на новата обстановка. Е, това не се случва изведнъж и изисква търпение.
Бъдете търпеливи и не преставайте да показвате обичта си към детето. Не му се сърдете, ако капризничи, сърди се, плаче… Проявете разбиране и търпение! Лека-полека всичко ще си дойде на мястото. А дотогава не пренебрегвайте съветите ни. Може би точно някои от тях ще ви помогнат за по-бързата и безболезнена адаптация към детското заведение.
Всяка адаптация изисква време и ако за едно дете е достатъчна седмица, за друго може да е необходим и месец. Това важи в пълна сила и за мама и тати :). Продължителността на адаптацията зависи и от характера на детето, семейната обстановка, здравословното състояние…
Всяко начало е трудно
Родителска тревога
С тръгването на детско заведение се опитайте да сведете до минимум напрежението и притесненията. Не пренасяйте тревогите си върху детето! Вашите емоции му влияят. Все пак Вие изпращате детето на едно място, където опитни педагози ще се грижат за него, ще срещне приятелчета, ще придобие нови навици и умения, ще получи първите си по-сериозни знания.
Да, като всяко ново начало и сега са възможни трудности – не са за пренебрегване нито стресът, нито почти сигурните разболявания. Но не обсъждайте пред детето евентуалните неприятности. Не изпадайте и в другата крайност – да рисувате идилична картина. Постарайте се да мислете позитивно и вярвайте, че всичко ще бъде наред.
Дневен режим
Обърнете внимание на режима на детето. След като предварително сте се запознали с дневния режим в избраното от Вас детско заведение, се постарайте да наложите подобен и у дома.
Хранене
Максимално приближете менюто у дома към това в детския център. Ако детето е свикнало вкъщи на обяд да яде само едно ядене, то нищо чудно, че при нас ще откаже първото или второто. Имайте предвид, че често пъти храненето е една от основните причини, поради която детето не иска да ходи на детско заведение.
Ако има храни, които детето не консумира, съобщете на персонала и помолете да не бъде настоявано да яде нещо, което принципно не яде. С времето, от само себе си, току-виж точно тази храна му стане любима.
Ако детето е алергично към дадени храни, също е задължително да бъдем уведомени. Това, което се изключва от менюто на алергичните деца, е задължително да се спазва и в детския център.
Знаете колко е важно детето да се храни здравословно. В „Звезден водопад“ на таблото всяка седмица се сменя листът с написаното меню, което е съобразено с наредбата за здравословно хранене в детските градини.
Какво обикновено се случва след като вземете детето от детския център?
Често пъти то е гладно и Вие като че ли забравяте за принципите на балансираното хранене. Готови сте да му предложите недотам здравословни храни, а след това се чудите защо не иска да вечеря. Нека си позволим да Ви дадем съвет. Опитайте вместо вафли, чипсове, близалки да предложите плод или ядки примерно. А и вероятно ще се съгласите, че по-доброто решение е детето да бъде за кратко време гладно – докато се приберете у дома, а там да му предложите топла вечеря.
Първи дни
Именно от тях зависи какво ще е понататъшното отношение на детето към новото място. Това от своя страна влияе и върху неговото здраве, и върху отношенията му с другите деца. Опитайте се да превърнете началото в нещо като мини празници. Защото точно първите дни, така както бързо минават, така и повлияват на следващите срещи с „новото“ като нещо радостно или като нещо ужасно. Ако детето плаче и не иска да отива на детска градина, гушнете го, успокойте го, разкажете му колко вълнуващи моменти го очакват. Или се опитайте да „отвлечете“ вниманието му с друга интересна тема – защо например не му разкажете как кучетата, охлювите, мравките (това, което срещате по пътя си) също си имат своя детска градина и всяка сутрин бързат за там. Или пък просто се усмихнете и му предложете да стигнете до детския център, пеейки любими песнички или казвайки си смешки, гатанки, или подскачайки на един крак :).
Интересните идеи винаги разпалват детското въображение. А Вашето спокойствие и ведрост се предават и на детето.
Имайте предвид, че е от значение и последователността на посещенията. Нека детето свикне с мисълта, че от понеделник до петък всеки има задължения – то е на детско заведение, мама и тати са на работа. А събота и неделя са дните за семейни забавления. Това ще се случи, ако не се отклонявате от този график. Ако решите, че в сряда детето няма да ходи в детския център, защото не иска, плаче, моли се да си е вкъщи, вие самите нарушавате графика и затруднявате адаптацията. Освен това малкото съкровище разбира, че има варианти и е способно да Ви манипулира. Ето защо в случай, че детето не е болно, не превръщайте „работния“ ден в „почивен“. Не забравяйте, че правилата не затрудняват, а улесняват живота на детето.
Организация на времето
Сутрин така организирайте времето, че да е достатъчно за всичко. Да, струва Ви се невъзможно, но все пак всичко се свежда до добрата организация. Едно от условията за това е събуждането да бъде навреме. Предвидете минутките за разбуждане, за гушкане, за сутрешен тоалет, обличане, прически, хапване вкъщи … В заключение – не позволявайте всичко да става на бързи обороти. Това само изнервя обстановката. А никой няма нужда сутрин от суматоха и напрежение. Важно е да тръгнете към детския център спокойни и усмихнати. Денят се познава от утрото, нали?
Какво да има в детската раница
Накъде без детската раничка? Заедно с детето изберете най-хубавата и сложете в нея всичко необходимо.
Обикновено списъкът включва: шише за вода, комплект за преобличане, пижама, пантофи, евентуално протектор за матрак и спално бельо; хигиенни материали (мокри кърпи, салфетки, памперси ). По-малките деца често се цапат или заливат с вода или чай, докато изградят уменията за самообслужване, така че е хубаво да имат поне два комплекта резервни дрехи и достатъчно бельо. Погрижете се дрехите да са лесни за обличане и събличане, да нямат сложни закопчавания или трудно да минават през главата. Обувките съответно да са лесни за обуване и събуване – на този етап за предпочитане са обувките без връзки.
Навиците за самообслужване
В детския център Вашето дете ще усвои навиците само да се обслужва, а това изисква време. Имайте търпение и не се сърдете, ако вечерта го намерите облякло някоя дреха с ръбовете навън или с криво закопчани копчета. Вместо упреци по-добре го похвалете, че само се облича. Все пак, ако смятате, че детето ви има нужда от повече внимание и подкрепа в това отношение поговорете с хората, които се грижат за Вашето дете и уеднаквете очакванията си. В повечето детски градини има изискване при постъпването в първа група децата да са без памперс и да могат да ползват тоалетна чиния за своите нужди. Ние в ДУЦ „Звезден водопад“ смятаме, че ако детето Ви все още не е самостоятелно – няма място за притеснение, повечето деца не са усвоили напълно тези умения и няма да е единственото, което сега се разделя с памперса. Когато решите, че момента е настъпил осигурете достатъчно дрехи и бельо за преобличане. В началото често ще има дрешки и чаршафи, които да перете, но нека това не ви обезсърчава – все пак ученето е продължителен процес. Проявете търпение вкъщи и всеки ден насърчавайте детето да ползва тоалетна чиния, при необходимост купете детска седалка и стъпало, за да се чувства малкото спокойно и уверено в света на възрастните.
Учителките и помощник-възпитателите нямат за задача изцяло да обгрижват децата, а да им помагат да изградят умения за самообслужване.
Раздяла пред детската градина
Раздялата трябва да бъде бърза и кратка. Ако на вратата на детския център детето започне да плаче и да Ви моли да се върне, не отстъпвайте. В противен случай ще ви манипулира и занапред и ще продължава да Ви устройва подобни сцени. Кажете ли веднъж „тръгвам”, непременно тръгнете. Повярвайте на госпожата, че щом влезе в стаята, детето бързо се успокоява и всичко е наред. Освен това практиката показва, че то много по-бързо свиква с новата среда, отколкото си мислят мама и тати. Имайте предвид, че някои деца се разделят по-лесно с татко, така че може да пробвате и този вариант. Повечето деца плачат, защото тяхната главна потребност – да бъдат в безопасност и да са защитени, им се струва застрашена. Затова гушнете детето, целунете го, припомнете му какъв интересен ден го очаква с другите дечица и го уверете, че скоро пак ще сте тук. Добре е да уточните след колко време ще го вземете, като имате предвид, че за детето времето все още не се измерва с минути или часове. Кажете например, че ще сте при него след като се събуди от следобедния сън и хапне следобедната закуска, и непременно спазете обещанието си. Дайте му увереност, че всичко ще е наред и нищо лошо няма да му се случи.
Усещане за нещо познато
В ДУЦ „Звезден водопад“е разрешено да се носят вещи от вкъщи и може да се внасят в групата. Нека детето вземе със себе си любимата играчка или книжка. Това ще му носи спокойствие, усещане за нещо лично и познато. Освен това тази играчка може да му помогне да се запознае с повече деца (вероятно те ще са любопитни как се казва зайчето или колко е бърза количката). Тази играчка може да помогне и на вас да разберете как се е чувствало детето. Тъй като то все още не умее добре да разказва за своите емоции и чувства, го попитайте: „Какво прави днес в Центъра твоят зайко? Игра ли си, с кого се запозна…”. И внимателно изслушайте отговорите
Обратно към вкъщи
Когато се прибирате от детското заведение, си създайте ритуал. Например отбийте се на близката площадка или нахранете гълъбите в Южния парк. Просто направете нещо заедно, което да ви достави удоволствие. Зареждането с положителни емоции е от особено значение. Приятният завършек на деня ще подготви и прекрасното утро на следващия ден :).
Докосване до вътрешния свят
Новите впечатления и преживявания водят до напрежение на нервната система. Ето защо след като се приберете у дома осигурете на детето спокойствие и уют. Опитайте се незабелязано да се докоснете до вътрешния му свят, да разберете как се чувства, какви са страховете и радостите му.
Поиграйте и приятелски си поприказвайте. Попитайте детето какво е закусвало, обядвало, с какви играчки е играло, дали се е запознало с някого. Разкажете му и за своя ден. Избягвайте да го питате дали му е харесало в детската градина и дали утре ще отиде пак – възможно е това да му внуши мисълта, че там може и да е лошо и че е възможно и да не ходи.
Преди лягане започнете да разказвате приказка за момченцето/ момиченцето, което съвсем скоро е тръгнало на детска градина. Но не разказвайте цялата приказка наведнъж. Оставете да има и за следващите вечери. На следващия ден, след като разберете как вашето дете е прекарало деня в детската градина, ще продължите приказката за героите, които също така са прекарали чудесно. Чрез приказката се опитвайте и да разрешавате проблемни ситуации. Детето ще знае, че не винаги всичко е идеално, но важното е да можем да намираме решения. Постепенно разказвайте заедно. Така по-лесно ще разберете как то се чувства в новата обстановка. Не забравяйте, че на тази възраст децата трудно споделят преживяванията си. По този начин ще му помогнете и именно в тази насока – да осъзнава собствените си емоции и да се опитва да ги споделя.
Рисуването също е добър способ за себеизразяване. Всъщност всяко едно творческо занимание – като работата с пластилин или глина например, дават възможност за психическо разтоварване и „изливане“ на емоции. Неизразените емоции (особено негативните) се „насъбират” и накрая се изливат в сълзи, които отстрани може и да изглеждат непонятни, тъй като няма никакви видими външни причини за подобна реакция. Творческите занимания помагат на малкото дете да изрази чувствата си и да намери нужното му спокойствие. Чрез тях и много по-лесно можем да започнем разговор, който да ни помогне да се докоснем до детския свят, който на този етап има нужда от разбиране и подкрепа.
Отношенията между родители, учители, деца
Безспорно ролята на педагозите е от първостепенно значение за адаптацията на детето в детския център. Учителките са тези, в чието лице то ще потърси едва ли не нещо като копие на мама. Ето защо е добре да обясните на детето, че докато е в детското заведение и Вас Ви няма там, всичко, което иска да каже на някого, може да каже на госпожата. Ако не иска супа, ако някой го обиди, ако не може да си завърже обувката… Тя ще го изслуша, ще му помогне, ще го защити, ако се налага.
Разговаряйте с учителите
Не пропускайте, особено в първите месеци, да отделяте време да попитате педагозите как се справя детето с новата обстановка. Ако Ви кажат, че в момента, в който е влязло в стаята, сълзите са спрели, не си мислете, че Ви лъжат. Доверете се на опита им и не преставайте да питате за всичко, което Ви тревожи и вълнува. Всеки проблем, свързан с детето Ви, бихте разрешили много по-лесно с тяхна помощ. Все пак те прекарват твърде голяма част от деня с него и все повече и по-добре ще го опознават, но за това е нужна и Вашата помощ.
Изяснете очакванията
И учителите, и родителите имат своите очаквания. Добре е още в началото да си изясните кой какво очаква. Така бихте избегнали разочарованията и за двете страни. Не се притеснявайте да изразите изискванията си било то към хигиената, било към обучението. Ако решите, че Вашето дете не е научило нито една песничка, а детето на колежката ви вече знае няколко, не бързайте с нападките към учителите. Попитайте госпожата учат ли песнички и стихотворения и кои са те. Обяснете, че бихте искали да „репетирате“ у дома. Освен това отчитайте и факта, че темповете на усвояване на каквото и да било са различни за различните деца, като това с нищо не прави едните по-добри или по-лоши от другите. И не на последно място: това, че детето Ви вече посещава детско заведение, не би трябвало да означава, че отговорността за неговото възпитание и знания са изцяло грижа на педагозите и помощник-възпитателите. Напротив, първостепенната отговорност си остава и винаги ще бъде Ваша, докато педагозите могат да са Ваш ценен помощник.
Аз вече знам и мога
Какво най-много обича всяко дете? Да играе, разбира се! А това означава и да научава все нови неща, да покорява все нови хоризонти, да опознава все нови светове. В ДУЦ „Звезден водопад“ чрез игрова форма детето придобива знания, които го подготвят за следващия етап – училището. В отделните групи се усвояват различни знания, съобразени с държавните образователни изисквания. Всяко детско заведение избира методическите ръководства и учебни помагала, които се предлагат от различните издателства, с помощта на които се обучават децата. НАШАТА ПРОГРАМА
Допълнителни занимания
ДУЦ „Звезден водопад“ предлага и допълнителни занимания – английски език, руски език, танци, йога. Какво да изберете? Вероятно решавате, че изучаването на чужд език е задължително. И вероятно имате право. В ранна детска възраст децата запомнят бързо и е добре това да бъде използвано по най-рационалния начин в тяхна полза. Изучаването на чужд език развива паметта, вниманието, мисленето. Все пак не бъдете особено амбициозни по отношение на усвояване на езика в тази възраст – за две занятия седмично детето ще усвои отделни думи и фрази, ще научи песнички и стихчета, но не очаквайте да проговори свободно. Имайте предвид, че ако детето расте в двуезична среда и в семейството или обкръжението ви се говори на два или повече езика, то това може да доведе до по-трудно и бавно формиране на речеви умения на български език или до смесване на различните езикови системи при употребата им.
Относно спортните занимания, нека напомним, че движението е безкрайно важно за детето. Дори и да не запишете малкото дете още от първа група на даден спорт, осигурете му необходимите условия за достатъчно бягане, скачане, катерене. А ако то е твърде енергично, подвижно, палаво – не бързайте да го наричате хиперактивно. Повишената физическа и емоционална активност е характерна за повечето деца.
За хиперактивност говорим тогава, когато са установени промени на физиологично и психично ниво от психолози/психиатри и се назначава терапия.
Ако решите да запишете детето на допълнително спортно занимание, то ползите са безспорни. Спортът формира ценни качества като дисциплина, отговорност, толерантност. Помага и за социализацията. Съобразявайте се с препоръките на специалистите кой спорт е подходящ за възрастта на детето Ви – в тази възраст то все още бурно расте и неподходящото натоварване може да попречи за правилното му развитие.
Но… каквото и становище да имате по отношение на допълнителните занимания в детското заведение, не пренебрегвайте мнението на детето. Поговорете с него, не подминавайте въпросите му. Преди да го запишете на нещо, добре е да имате неговото съгласие. Естествено, насочвайте, но не налагайте. Ако синът Ви не иска футбол, не настоявайте само защото си го представяте като следващата футболна звезда. Или нека дъщеря Ви не ходи на художествена гимнастика само заради вашата неосъществена мечта. Предложете възможности – може би на сина Ви ще се хареса плуването, а на дъщеря Ви – балета.
Нека напомним, че Вие можете както да помогнете на децата си да развият своите дарби със загрижеността си, така и да им причините стрес и несигурност с незаинтересованост или налагане със сила. Не забравяйте, че децата в тази възраст сменят бързо интересите си, искат да опитат нещо ново и само след някой друг месец вече не им е интересно. Това е нормално и няма нужда да насилвате и себе си, и детето в продължението с дадено занимание.
Не пренебрегвайте мнението на детето – макар и малко, то е личност със свое мнение и позиция. Постарайте се заедно с детето да намирате посоките на неговото развитие.
Здравето
Безспорно за мама и тати е най-важно детето да бъде здраво. Тогава усмивките и безгрижието са гарантирани :). За съжаление в повечето случаи болестите са неделима част от началния период в детската градина. 2 дни на градина, 2 седмици вкъщи
Тази схема е позната на повечето родители, чиито деца вече са преминали първа група в детската градина. Много често родителите се оплакват, че тръгвайки на детска градина, детето започва да боледува. До този момент почти не се е разболявало, но сега – като че ли болестите идват една след друга: кога кашлица, кога хрема, кога внезапна температура… И какво се получава? Два дни детето е на детска градина, после поне седмица е вкъщи.
Кои са причините, за да се случи това?
Често родителите сами изнежват детето, а после се учудват защо то боледува. Освен това всички хора, включително и децата, имат определен набор от бактерии и при контакт с други хора настъпва активен обмен. Този период не е продължителен, ако принципно детето е здраво. Но ако защитните сили на организма са слаби, всяко вирусно или инфекциозно заболяване ще има по-сериозен характер.Детето боледува в детската градина и поради нарушеното емоционално равновесие.Това е трудно да избегнете, тъй като стресът в началото е почти неизбежен. Известно е, че по време на стрес имунната система отслабва. В случая основното е да помогнете за по-бързата психологическа адаптация на детето. Причините за стреса, водещи до това детето да боледува в детската градина, често пъти са негови най-различни страхове, основани на липсата на жизнен опит.
Например сутрин оставяте детето в детската градина и не се сещате да му кажете, че следобяд ще дойдете да го вземете. За Вас това е ясно, но за детето – не. И то през целия ден ще се страхува.
Детето често боледува и защото на подсъзнателно ниво разбира, че за да бъде у дома, трябва да се разболее. И това се случва. Въобще детската психика е нещо много специално. Не обвинявайте детската градина за честите боледувания на детето. Тя не е виновна. Принципно когато попадне в нови условия, е нормално детето да го преболедува по един или друг начин, това е реакция на организма към настъпилите промени.
Кога казваме, че имаме „често боледуващо дете”?
В медицинската практика под „често боледуващи деца” ориентировъчно се имат предвид тези, които:
- до 1 година – 4 и повече пъти за една година се разболяват от остри възпаления на горните дихателни пътища, наричани още остри респираторни заболявания (ОРЗ);
- от 1 до 3 години – 8-10 и повече пъти за една година се разболяват от ОРЗ;
- от 3 до 5 години – 8 и повече пъти за една година се разболяват от ОРЗ;
- над 5 години – 5-6 и повече пъти за една година се разболяват от ОРЗ.
Често боледуват и деца, на които не им харесва в детската градина. Психологическият фактор оказва своето влияние и върху физическото здраве. Детските притеснения, страхове и нежелание за посещаване на градина могат да приемат формата на различни физически симптоми без това непременно да е проява на болест – например повръщане, коремни болки, главоболие, раздразнителност, болки в крачето и други. Все пак ако детето периодично проявява някои от тези оплаквания – консултирайте се с вашия педиатър.
Деца с алергични заболявания също попадат в рисковата група на често боледуващите. Ако Вашето дете до тръгването на детска градина е боледувало често, е добре да се обърнете своевременно към педиатър, тъй като в този случай то ще боледува по-често и по-тежко в сравнение с останалите. Дано детето Ви попада в числото на щастливците, които лесно се адаптират към новата обстановка, без често да отсъстват заради простудни заболявания. Ако здравословните проблеми обаче продължават, не се отчайвайте. Правете всичко, което зависи от Вас и помнете, че с времето детето непременно ще укрепне.
Какво да направим, за да помогнем на детето да се справи по-бързо?
Тъй като безспорно за всеки родител е най-важно детето му да е здраво, ето как можете да се противопоставите на неприятните болести, за да бъдат дните в детския ни център спокойни и усмихнати.
- Консултирайте се с вашия педиатър и изгответе подходяща за Вашето дете схема за укрепване на имунитета.
- Изгответе пълноценно меню. Детето трябва да се храни здравословно. В детския център имаме грижата това да се случва през деня, но това не отменя нуждата от пълноценна вечеря. Обикновено около 17-18 ч., когато прибирате детето, то е много гладно и е склонно да погълне огромни количества вредни храни, ако му позволите, а след това отказва здравословното хранене. Затова се погрижете да осигурите пълноценна вечеря в по-ранен час. Детето трябва да получава чрез храната необходимите витамини и микроелементи. Да приема достатъчно количество белтъчини (млечни продукти, месо), плодове и зеленчуци. Прекомерно сладките и мазни храни влияят зле на имунната система. Не забравяйте, че трябва да пие достатъчно количество вода. Ограничавайте соковете и сладките напитки, които водят до чувство на засищане и често запълват малкото детско стомахче за сметка на храненето.
- Спазвайте дневния режим. Детето се нуждае от достатъчно сън – според стандартите за ранно детско развитие на УНИЦЕФ детето се нуждае от поне 9-10 часа нощен сън и 1-2 часа следобеден сън. Осигурявайте му условия за пълноценна почивка. В противен случай страда имунната и нервната система, както и хормонът на растежа. А малкото човече трябва да расте и смело да се справя с предизвикателствата на различните възрасти.
- Осигурете възможност на детето да се движи достатъчно. Оставяйте го да тича, скача и се катери при всяка възможност. Това е подходящата възраст да го научите да кара колело. Спортувайте заедно при всяка възможност и не забравяйте предпазните средства – каска, наколенки. Ако не сте въвели семеен спортен ден, сега е моментът. Определете си поне 1 час в седмицата, в който можете заедно да потичате в Южния парк или пък да отидете например до плувния басейн „Спартак“. Бързо ще се убедите, че когато цялото семейство сте заедно, е много по-забавно.
- Помислете за закаляването на детето. Свежият въздух, разходките сред природата са незаменим източник на здраве. Обличайте детето подходящо, не прекалявайте с навличането. И не забравяйте, че в раничката в детския център трябва винаги да има оставено от Вас резервно облекло.
Имунизации
Един от необходимите документи за записване в детския център е бележка от личния лекар за имунизационния статус на детето съгласно изискванията на Наредба № 15/2005 година за имунизациите в Република България.
Според Имунизационния календар, който е в сила от 1.01.2015 г. към тригодишна възраст децата трябва да са имунизирани срещу хепатит Б, туберкулоза, пневмококи, морбили, паротит, рубеола, полиомиелит, дифтерия, тетанус, коклюш и хемофилус инфлуенце тип Б.
И тук идва въпросът, може ли детето да посещава детско заведение, ако не е ваксинирано. Според нормативната уредба, действаща на територията на България, ако детето не е освободено от ваксини по медицински показания, удостоверени със съответната документация, то не може да бъде прието неваксинирано (Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини чл. 4. ал.2 т.5 и чл. 4. ал.3). Целта на тази мярка е да се осигури не само личното здраве, но и колективният имунитет, който предпазва децата със здравословни проблеми, на които не могат да бъдат поставени ваксини поради спецификата на заболяванията им.
Що се отнася до предучилищните групи, ако детето ги посещава в детската градина – те ще му бъдат отказани при липса на ваксини, но ако ги посещава към дадено училище – там нямат право на отказ, тъй като според Конституцията (Чл. 53) и Законът за народната просвета (Чл. 20) образованието и предучилищната подготовка от 5-годишна възраст са задължителни. Ако имате притеснения или въпроси относно имунизациите, посъветвайте се с личния лекар на детето.
Ето и задължителните ваксини във възрастта от 3 до 7 г. според имунизационния календар у нас от 01.01.2015 г.:
- на 6 години – реимунизация против полиомиелит, дифтерия, тетанус и коклюш (V прием);
- на 7 години – реимунизация против туберкулоза (след отрицателна проба Манту) БЦЖ вътрекожно.
Варицела, скарлатина…
Често се случва да видите на вратата в детско заведение бележка – „Варицела. Карантина до…“ или „Скарлатина. Карантина до…“. Трябва ли да спрете детето от посещения в този период? Решението е Ваше, но имайте предвид, че инкубационният период (времето от момента на заразяване до първите признаци на болестта) при варицелата е от 10 до 21 дни, а при скарлатината – от няколко часа до 12 дни. Това на практика означава, че Вашето дете може отдавна също да се е заразило, преди първите симптоми на болестта да се появят. Така че спирането от с цел да не се зарази не е работещ вариант.
Какво най-общо трябва да знаете за тези заболявания?
И варицелата, и скарлатината са заразни и са характерни за децата найвече във възрастта между 2 и 10 години. Започват с висока температура и обриви, които се различават.
Варицела
При варицелата обривът е по цялото тяло. В началото избиват малки червени пъпчици, които впоследствие стават мехурчета с течност. С времето те се пукат, завяхват и се превръщат в корички.
Варицелата е вирусно заболяване. Консултацията с педиатър е задължителна, за да знаете какво да правите. Обикновено се предписват температуропонижаващи (ако има нужда) и противосърбящи медикаменти.
При варицела детето остава у дома за 7-10 дни.
За варицелата се счита, че колкото по-малко е детето, толкова по-леко ще я изкара. Но това не означава детето да контактува с вече заразени деца.
Ако веднъж детето е боледувало от варицела, се изгражда траен имунитет, т.е. не боледува повторно.
Скарлатина
За скарлатината е характерна и ангината със силно възпалено гърло.
При скарлатината обривът е ситен и точковиден – започва от слабините, като се разпростира по цялото тяло и бузите, като само областта около устата остава бледа. При някои форми на протичане на болестта обривът е незначителен или на практика липсва.
Скарлатината е инфекциозно заболяване. Лечението е с антибиотик за 7-10 дни. При скарлатината детето остава у дома за около 20 дни.
При скарлатина имунитет не се изгражда, т.е. детето може да боледува повече от един път.
Консултация с логопед
В „Звезден водопад“ поне веднъж годишно се провежда профилактичен преглед от логопед. Ако специалистът забележи говорни нарушения, осведомяваме родителите. Има говорни нарушения, които могат да изчакат за корекция до дадена възраст, но има и такива, които не търпят отлагане. Ето защо е важно да се отнесете сериозно при установен проблем. Имайте предвид, че нарушенията в говора се регулират най-лесно именно в ранна детска възраст. По принцип на 3 години е добре да бъде направен профилактичен преглед с логопед. Правилното говорене прави общуването по-лесно, дава нужното самочувствие на децата.
Ето и най-често срещаните говорни нарушения:
- Нарушени звукопроизношения: проблемни са звуковете „с, з, ц“ и „ш, ж, ч“. Речта става неразбираема, детето се притеснява, когато говори, защото му се присмиват връстниците или пък се опитват да му подражават, защото им звучи по-различно; неправилно произнасяне на „р, л“. Правилното им произношение може да изчака и до 7-ата година, но колкото по-голямо е детето, толкова по-бавно и по-трудно се постигат резултатите.
- Заекване. В повечето случаи заекването започва на 3-4 години. Причините могат да бъдат различни. Често пъти родителите не обръщат нужното внимание и когато в даден момент (примерно на 6 години) детето отказва да говори, тогава започват да търсят помощ. Своевременната работа за коригиране на заекването би спестила много притеснения.
В заключение…
Искрено се надяваме да сме Ви от полза с нашите съвети и препоръки. Бъдете активни в разрешаването на проблеми, в споделянето на радости, във вземането на решения. Персоналът в детския центр очаква вашата помощ и загриженост така, както вие очаквате същото от него. Усмихнете се, подайте ни ръце и дайте най-доброто от себе си в името на растящите малки съкровища :).

+359 898 604056 zvezdenvodopad@abv.bg
Работно време: Понеделник до Петък от 8:00 до 18:00ч
Ние сме весели звездички, умни сме и сме добрички!
На нас ръка подайте и с нас играйте!!!
Уеб сайт изработка и поддръжка от ЕДОМС ЕООД